آهنگ سازی-آموزشگاه موسیقی یسناگاه

آموزش آهنگسازى شامل مباحث مختلفى است که طیف وسیعى از دروس موسیقایىBasic RGB چون : کنترپوان، هارمونى ، فرم، ملودى نویسى و جمله بندى و ارکستراسیون را در بر مى گیرد. هر یک از این مباحث خود به تنهایى داراى اهمیت ویژه اى هستند که آشنایى با آنها دریچه هاى جدیدى را به روى علاقهمندان به این هنر مى گشاید. نا گفته نماند که در کنار تمام این عوامل، وجود خلاقیت و قدرت ابتکار در آهنگسازى مهمترین بخشى از کار است که شاید در کمتر کلاس و مدرسه و یا دانشگاه موسیقى جهان روش آموزشى براى آن وجود داشته باشد. در حقیقت این قسمت بیشتر در ذات و جوهر وجود شخص نهفته است که البته هرگز بدون پشتکار و تلاش و آموخته هاى لازم نمى توان آن را به عرصه ظهور رساند و به عنوان هنرى والا به مخاطبان ارائه نمود. در کلاس هاى آموزشى این آموزشگاه با شناسایى توانایى هاى هر هنرجو و تعیین سطح او، با برنامه ریزى صحیح و به صورت هدفمند سعى در پرورش و گسترش هر یک از ابعاد لازم براى رسیدن به این امر مهم انجام خواهد گرفت.
هارمونى : مبحث چند صدایى در موسیقى را هارمونى مى نامیم. هنگامى که دو یا چند صوت همزمان به اجرا در میایند. در واقع هارمونى به ارتباط عمودى نت ها مى پردازد ، در مقابل کنترپوان که بیشتر به ارتباط افقى نت ها مى پردازد. براى ورود به مبحث هـارمونى آشنایى کامل با مبانى موسیقى ( فواصل نت ها، گام ها، و شناخت آکورد ها ) ضرورى است. شناخت دقیق تر از تاریخچه بوجود آمدن هارمونى در موسیقى غرب و چگونگى کاربرد آن در دوره ها و سبک هاى مختلف موسیقى و همچنین از طرفى دیگر حضور هارمونى در موسیقى چند صدایى ایرانى از مواردى هستند که دریچه هاى تازه اى را براى علاقه مندان این رشته مى گشایند.
فرم و آنالیز : در موسیقى آکادمیک جهان و همچنین ایران وجود فرم و یا ساختمان اثر امرى مهم و داراى اهمیت مى باشد. آثار مختلف موسیقى از جهات مختلف داراى ساختار متفاوتى هستند. از فرم هاى دو بخشى و سه بخشى ساده گرفته تا فرم هاى پیچیده اى چون سونات و یا قطعات چند بخشى مثل سمفونى و سوئیت هر یک ویژه گى هاى خاص و منحصر به فردى دارند که شخصیت اصلى اثر را نمایان مى کنند. در حقیقت در بسیارى موارد آهنگساز مثل یک معمار ساختمان در ابتدا نقشه اثر را در ذهن خود طرح میکند و یا گاه مثل یک شاعر از ابتدا غالب اثر خود را انتخاب میکند و سپس بر مبناى آن طرح یا غالب اثرش را پیش مى برد براى آشنایى این مبحث در موسیقى شناخت متوسط هارمونى ، کنترپوان و مبانى مقدماتى آهنگسازى ضرورى مى باشند.
ساز شناسى و ارکستراسیون : شناخت مقدماتى و اصولى با سازهاى ایرانى و جهانى و آشنایى با توانایى هاى اجرایى آنها در مبحث ساز شناسى مقدماتى و سپس آشنایى با موارد تکنیکى سازها ، رنگ و جنس صوتى آنها و ترکیب صدا ها و رنگ هاى مختلف با یکدیگر در سازشناسى پیشرفته و ارکستراسیون طیف وسیعى از صداهاى مختلف را در اختیار آهنگساز و یا تنظیم کننده یک اثر قرار مى دهد.
پیوند شعر و موسیقى آوازى : موسیقى آوازى از متداول ترین انواع موسیقى در جهان و بخصوص در ایران مى باشد. شاید به سبب انکه در ایران شعر به نسبت موسیقى رواج بسیارى داشته و از طرفى موسیقى سنتى و یا ملى ما وابستگى زیادى به شعر داشته ، آواز بخش مهمى از موسیقى ایران را در بر مى گیرد با اینکه هر دو هنر موسیقى و شعر از قواعد خاص خود پیروى مى کنند و داراى ارزش هاى مختلفى هستند ، ولى در روند تلفیق با یکدیگر باید اصول دیگرى را نیز مورد توجه قرار داد که نه تنها به ارزش هاى اولیه آنها خدشه اى وارد نکند بلکه به بیان بهتر و والاترى در کل اثر بیانجامد. بخصوص از نظر معنا و مفهوم و بیان شعرى این موضوع از اهمیت ویژه اى بر خوردار است. در این مسیر با روش هاى مختلف پیوند شعر و موسیقى آشنا مى شویم . امرى مهم و ارزشمند که متاسفانه امروزه مورد بى توجهى بسیارى قرار گرفته تا حدى که در موارد زیادى نه تنها از زیبایى ملودى و ارزش موسیقایى اثر مى کاهد بلکه از نظر مفهوم شعرى نیز کاستى هاى زیادى در اثر بر جا مى گذارد که به کلى ارزش آن را از بین مى برد.

آهنگ سازی

آپارات

تلگرام

اینستاگرام

44479102 - 44403857 - 44895963 - 44895893

تهران ، پونک ، بلوار میرزابابابی ، پلاک 82 ، جنب بانک رفاه ، طبقه 1

کليه حقوق اين سايت برای آموزشگاه موسیقی یسناگاه محفوظ می باشد       طراحی و توسعه : وب سایت لند پلاس

Sponsored Content